Kepenys yra centrinė organizmo laboratorija, atliekanti daug gyvybiškai svarbių funkcijų. Apie kepenų būklę sprendžiama remiantis kraujo serumo biocheminiais tyrimais (ALT, AST, šarminės fosfatazės (ALP), GGT, bendro ir tiesioginio bilirubino). Kepenų rodikliams būdinga tai, kad esant skirtingiems kepenų funkcijoms sutrikimams gali padidėti ne visi, o tik vienas arba keletas rodiklių. Vieni fermentai labiau specifiški konkrečiam organui ar audiniui, kiti mažiau, nes juos gamina daug organų ir audinių. Todėl diagnostinę svarbą gali turėti tik kelių fermentų nustatymas.
Programą sudaro 6 analitės:
- alaninaminotransferazė (ALT)
- aspartataminotransferazė (AST)
- šarminė fosfatazė (ALP)
- γ-gliutamiltransferazė (GGT)
- bendras bilirubinas (BIL-T)
- tiesioginis bilirubinas (BIL-D)
Tyrimas atliekamas iš veninio kraujo. Kraujo paėmimas į kainą įskaičiuotas.
Pasiruošimas tyrimams: prieš tyrimą būtina nevalgyti 12 val.
Alanininė transaminazė (ALT)
Vienas jautriausių kepenų pažeidimo rodiklių. Jis padeda nustatyti hepatitą ankstyvoje ligos stadijoje; slaptas ir begeltes ligos formas.
Aspartataminotransferazė (AST)
Vėlesnės ligos stadijos rodiklis. Padidėję AST rodikliai nustatomi patologinio proceso viršūnėje, tai yra kada liga pažeidžia kepenis ir jau yra ryškus hepatocitų pakenkimas.
Šarminė fosfatazė (ALP)
Šie rodikliai pasikeičia esant audinių, kurie gamina šį fermentą pažeidimams arba suaktyvėjus kaulinio audinio apykaitai, pvz., gyjant lūžiams. ŠF padidėjimas kraujyje gali rodyti sutrikimus kauluose (vėžio metastazės kauluose, kaulų sarkoma, mielominė liga, osteoporozė ir kt.). Taip pat ŠF gali padidėti dėl žarnyno bakterinės infekcijos, opinio žarnų uždegimo, inkstinio rachito, vaikų citomegalovirusinės infekcijos, infekcinės mononukleozės. Virškinimo procesas didina ŠF kiekį kraujyje, todėl šį tyrimą rekomenduojama atlikti nevalgius. ŠF aktyvumas sumažėja dėl vitamino C stokos, ryškios anemijos, kaupiantis kauluose radioaktyviom medžiagom, kai trūksta fosforo, susilpnėjus skydliaukės funkcijai,trūkstant vitamino B12, cinko ar magnio
y - Gliutamiltransferazė (GGT)
Ypač svarbus rodiklis tiriant cholestazinį kepenų sindromą, alkoholinį ir toksinį kepenų pažeidimą, metastazių kepenyse atsiradimą. GGT rodikliai padidėja 90 % ligonių, sergančių kepenų ligomis.Tačiau GGT koncentracija kraujyje padidėja tik kepenų, tulžies takų ir kasos patologijų atvejais. Tai pats jautriausias tulžies takų patologijos rodiklis. GGT aktyvumas kyla sergant infecine mononukleoze, miokardo infarktu, inkstų funkcijos nepakankamumu, lėtine obstrukcine plaučių liga
Bendras bilirubinas (BIL-T) ir tiesioginis bilirubinas (BIL-D)
Bilirubinas yra hemoglobino irimo produktas. Laiku atliktas bilirubino tyrimas (bendro, tiesioginio bilirubino) padeda nustatyti ankstyvą kepenų pažeidimą, kai dar nėra geltos.
Daugiau informacijos apie tyrimų įsigijimo ir atlikimo tvarką
- Šalis: Lietuva
- Tyrimo vietos: Klaipėda, Vilnius, Kaunas
Kepenų fermentų tyrimo programa (050098)
Fermentai – tai baltyminiai katalizatoriai, paspartinantys organizme vykstančias reakcijas. Juos gamina ląstelės, tačiau fermentų veikimas neapsiriboja vien ląstele: vykstant fiziologiniams procesams ar kaip ligų pasekmė, jie patenka į organizmo skysčius (kraują, šlapimą, virškinimo sultis ir kt.). Kiekvienas organas turi jam būdingus fermentus. Medicinoje fermentai naudojami kaip patologijos ar ligos rodiklis, parodo įvairių organų tarpusavio ryšį. Įsigyti tyrimai atliekami mūsų partnerio SYNLAB Lietuva medicinos laboratorijos padaliniuose Jums patogiu laiku.
16 kitos prekės toje pačioje kategorijoje:
Jums taip pat gali patikti